Powrót do wszystkich szkoleń

Zmiany w podatkach 2018

Szkolenie

“W czasie szkolenia omówię najważniejsze zmiany w ustawach podatkowych w 2018 roku. Jest to niezwykle przydatna i praktyczna wiedza dla każdego, kto na co dzień zajmuje się tą tematyką ”
Mariusz Nowak

Dla kogo:

Szkolenie kierowane jest głównie do osób zatrudnionych w działach finansowych i księgowych przedsiębiorstw. Tematyka będzie interesująca także dla wszystkich osób chcących podnieść swoje kwalifikacje oraz umiejętności związane z problematyką podatkową.

W jaki sposób?

Szkolenie jest prowadzone w formie wykładów interaktywnych. W celu angażowania uczestników zachęcani są oni do dyskusji poprzez wymianę doświadczeń i analizę konkretnych przypadków. W trakcie całego szkolenia uczestnicy mają możliwość zadawania pytań prowadzącemu.

Cele szkolenia

Celem szkolenia jest omówienie najważniejszych zmian wprowadzonych w ustawach podatkowych (VAT, CIT, PIT) od stycznia 2018 roku. Szczególną uwagę przykładamy do zmian ważnych z punktu widzenia przedsiębiorców.

Ze względu na możliwość zadawania pytań prowadzącemu, uczestnicy będą mieli także okazję do wspólnej analizy konkretnych przypadków czy problemów, z którymi mierzą się w codziennej pracy.

1. Split payment (metoda podzielonej płatności)
    • istota,
    • cel,
    • skutki,
    • funkcjonowanie metody split payment,
    • zautomatyzowany / manualny split payment

2. Nowe przepisy dotyczące wykreślania podatników z rejestru podatników VAT czynnych oraz z rejestru podatników VAT UE
    • powody wykreślenia podatnika z rejestru podatników VAT czynnych,
    • powody wykreślenia podatnika z rejestru podatników VAT UE?,
    • powiadomienie organu podatkowego o wykreśleniu,
    • obrona przed wykreśleniem,
    • przywrócenie status podatnika VAT po wykreśleniu,
    • skutki podatkowe dla podatnika wykreślonego z rejestru,
    • skutki podatkowe dla kontrahentów podatnika wykreślonego z rejestru – prawo do odliczenia VAT,
    • solidarna odpowiedzialność pełnomocnika.

3. Jednolity Plik Kontrolny (JPK)
    • cel i podstawy prawne wprowadzenia JPK,
    • rejestry sprzedaży i zakupu VAT, a JPK,
    • JPK na żądanie,
    • kto i od kiedy jest obowiązany do stosowania JPK,
    • jak dostosować się do nowych wymagań – czego oczekiwać od dostawcy IT w obsłudze JPK,
    • w jaki sposób organy podatkowe weryfikują składane informacje dotyczące JPK – przykłady postępowań, zapytań, wyjaśnień.

4. Nowe sankcje w podatku VAT – jak się zabezpieczyć
    • dodatkowe sankcje pieniężne za zaniżenie kwoty podatku w deklaracji VAT (30%, 100%),
    • w jakich przypadkach sankcja nie będzie naliczona,
    • Kodeks karny skarbowy i Kodeks karny związane z podatkiem od towarów i usług, w tym zmiana art. 62 KKS (zaostrzenie sankcji za przestępstwa fakturowe), jak i nowe art. 270a, 271a, 277a KK.
    • brak rejestracji podatnika – a odliczenie podatku naliczonego – ścieżka postępowania, dobra wiara,
    • JPK – jakie sankcje za niedopełnienie obowiązków,
    • klauzula obejścia prawa a VAT – co to jest i kiedy może mieć zastosowanie.

5. Zmiany w CIT 2017/2018
    • Wprowadzenie jednorazowej amortyzacji nakładów na środki trwałe w kwocie do 100.000 PLN
    • Likwidacja podatku u źródła od biletów lotniczych.
    • Podwyższenie kwoty jednorazowej amortyzacji.
    • Pojęcia i zasady stosowania przepisów w zakresie niedostatecznej kapitalizacji.
    • Rozdzielenie dochodów kapitałowych od dochodów operacyjnych.
    • Ceny transferowe i zasady sporządzania dokumentacji podatkowej – krótkie omówienie.
    • Planowany kierunek zmian w podatku CIT w 2018 roku.

Szkolenie
Zmiany w podatkach 2018