Poznań: + 48 61 22 23 997        Warszawa: + 48 22 506 52 42
Sommerrey & Partners Sommerrey & Partners
   Powrót do wszystkich artykułów

Tarcza finansowa PFR – czyli diabeł tkwi w szczegółach

W dniu 29 kwietnia 2020 r. o godzinie 18:00 ruszył nabór wniosków o uzyskanie subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tzw. Tarczy Finansowej. Wnioski mogą być składane przez mikro, małych oraz średnich przedsiębiorców za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Z informacji opublikowanych na stronie PFR wynika, że już pierwszego dnia funkcjonowania programu, środki wypłacone zostały ponad 1000 przedsiębiorcom, a subwencje przekroczyły kwotę 355 mln złotych.

17 maja 2020

W dniu 29 kwietnia 2020 r. o godzinie 18:00 ruszył nabór wniosków o uzyskanie subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tzw. Tarczy Finansowej. Wnioski mogą być składane przez mikro, małych oraz średnich przedsiębiorców za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Z informacji opublikowanych na stronie PFR wynika, że już pierwszego dnia funkcjonowania programu, środki wypłacone zostały ponad 1000 przedsiębiorcom, a subwencje przekroczyły kwotę 355 mln złotych.

Bardzo duża grupa przedsiębiorców wciąż ma liczne wątpliwości co do tego, czy spełniają kryteria do uzyskania pożyczki. Liczne problemy sprawia także prawidłowe wypełnienie wniosku o subwencję. W odpowiedzi na pojawiające się pytania, przychodzimy Państwu z pomocą i w kolejnych artykułach na naszym blogu postaramy się wyjaśnić wątpliwości związane z następującymi kwestiami:

  1. Czy możliwe jest łączenie subwencji z PFR ze wsparciem z Tarczy Antykryzysowej, a także czy na możliwość otrzymania dofinansowania ma wpływ uzyskana wcześniej pomoc de minimis?
  2. Czy o wsparcie z Tarczy Finansowej mogą ubiegać się przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, spółka cywilna bądź jej wspólnicy? Jak wygląda kwestia subwencji w przypadku podmiotów, które uległy przekształceniu bądź mają ulec przekształceniu w najbliższym czasie?
  3. Czy zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej bądź postępowanie restrukturyzacyjne/upadłościowe mają wpływ na możliwość ubiegania się o subwencję?
  4. W jaki sposób ustalić kto jest beneficjentem rzeczywistym subwencji i jak wpływa to na możliwość jej uzyskania?
  5. Co oznacza warunek niezalegania z zobowiązaniami wobec Urzędu Skarbowego oraz ZUS i w jaki sposób go spełnić?
  6. Jak prawidłowo ustalić status przedsiębiorcy oraz wysokość przysługującego dofinansowania na podstawie stanu zatrudnienia?
  7. Co należy wziąć pod uwagę, ustalając powiązania pomiędzy przedsiębiorstwami, starającymi się o subwencję?
  8. W jaki sposób obliczyć wysokości uzyskiwanych przychodów?
  9. Jaka jest różnica pomiędzy odwołaniem oraz odrzuceniem wniosku oraz jakie prawa przysługują przedsiębiorcy w zakresie odwołania od decyzji?
  10. W jaki sposób oceniane będzie spełnienia warunku w postaci utrzymania stanu zatrudnienia?
  11. Na co można przeznaczyć środki z subwencji?
  12. W jaki sposób rozliczana jest subwencja? Jaka część uzyskanej pożyczki podlega umorzeniu?

Zachęcamy do śledzenia naszego bloga, co pozwoli Państwu uniknąć błędów przy składaniu wniosku i istotnie zwiększy szanse uzyskania przysługującej subwencji w pełnej wysokości. Koniecznie należy pamiętać, że zgodnie z treścią regulaminu ubiegania się o udział w programie „Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm”: Udzielnie Finansowania Programowego następuje zgodnie z kolejnością rozpoznawania wniosków przez PFR, przy czym pierwszeństwo rozpoznania przyznane będzie tym Wnioskom, które będą kompletne i nieobarczone brakami utrudniającymi procedowanie”. Sprawne i prawidłowe wypełnienie wniosku jest tym samym niezbędna dla uzyskania świadczenia, które w istotny sposób powinno wpłynąć na poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorcy w dobie pandemii.



Może Cię zainteresować również:
Problematyka wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i pielęgniarzy – czy roszczenia wobec pracodawcy są uzasadnione?
Podatkowe skutki zapłaty zaległych składek ZUS
Roszczenia odszkodowawcze właściciela nieruchomości z tytułu obniżenia jej wartości w następstwie ustanowienia obszaru ograniczonego użytkowania

Kontakt z ekspertem
×

Jeśli potrzebujesz wsparcia ekspertów, wypełnij poniższy formularz kontaktowy

Zobacz wszystkich ekspertów
pl   en