Poznań: + 48 61 22 23 997        Warszawa: + 48 22 506 52 42
Sommerrey & Partners Sommerrey & Partners
Zagrożenie epidemiologiczne w świetle prawa pracy – cz. I

Koronawirus. To hasło obiega od tygodni cały świat. Stojąc w obliczu zagrożenia epidemiologicznego rodzą się pytania o prawa i obowiązki pracodawców oraz pracowników. Jakie środki ostrożności powinien zapewnić pracodawca? Czy pracownik może odmówić przyjścia do pracy z powodu zagrożenia zarażeniem? Czy może odmówić podróży służbowej do miejsc, znajdujących się w obszarze podwyższonego ryzyka? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule!

12 marca 2020

Zagrożenie epidemiologiczne w świetle prawa pracy – cz. II

We wczorajszym artykule poświęciliśmy kilka słów w kwestii bezpieczeństwa i higieny w zakładzie pracy w dobie występującego zagrożenia epidemiologicznego. W tej części przedstawimy Państwu działania, które może podjąć pracodawca w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzenienia się wirusa, jak również szczególne uprawnienia przysługujące pracownikowi, znajdującego się w tych niecodziennych okolicznościach.

14 marca 2020

Czego frankowicz może żądać od Banku?

Po początkowym szturmie frankowiczów na Sądy, przyszedł czas pewnego rodzaju „zawieszenia broni”. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób skomponować treść pozwu – co powinno się w nim znaleźć, na co zwrócić uwagę, o czym nie zapomnieć, aż wreszcie z jakimi konsekwencjami musimy się liczyć, formułując określone żądania. W niniejszym artykule pragniemy przybliżyć kwestie roszczeń frankowiczów wobec banków.

15 grudnia 2019

Zmiany w prawie konsumenckim
5 stycznia 2022

W nowym, 2022 roku, przedsiębiorców czeka wiele zmian, wynikających nie tylko z polskiego Nowego Ładu podatkowego, ale również unijnego Nowego Ładu Konsumenckiego.

Podział majątku wspólnego
21 grudnia 2021

Po zawarciu małżeństwa, pomiędzy małżonkami powstaje, z mocy prawa, ustrój wspólności majątkowej. W momencie orzeczenia rozwodu, czyli formalnego rozwiązania małżeństwa stron, ustawowa wspólność majątkowa małżeńska pomiędzy małżonkami ustaje.

Ulga na robotyzację
15 grudnia 2021

Zmiany przepisów prawa podatkowego w ramach tzw. Polskiego Ładu nie cieszą się popularnością wśród przedsiębiorców. Resort finansów zaplanował jednak także i takie zmiany, które mogą pozytywnie wpłynąć na sytuację finansową przynajmniej części przedsiębiorców. Są to nowe ulgi podatkowe, a ich ilość wprowadzona w ramach nowelizacji przepisów jest dość imponująca.

Zmiany w CRBR
25 października 2021

Z dniem 31 października 2021 roku wchodzą w życie zmiany do ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.  

O mediacji z perspektywy mediatora
21 października 2021

21 października 2021 obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mediacji – dzień popularyzowania pozasądowego sposobu rozstrzygania sporów.

Jak zarejestrować spółkę z o.o. w S24?
11 października 2021

Artykuł jest kontynuacją serii wpisów na temat rejestracji spółek prawa handlowego w systemie teleinformatycznym S24. O tym, czym jest system S24 oraz jak zarejestrować spółkę jawną można przeczytać we wpisie znajdującym się na naszym blogu. Natomiast poniżej zostanie omówiona kwestia rejestracji jednej z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców form prowadzenia działalności gospodarczej, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie spółki z o.o.).

Wspieramy firmy rodzinne!
29 września 2021

Hubert Sommerrey, partner zarządzający w Sommerrey & Partners mówi o tym, jak zbudował firmę rodzinną oraz o tym ile satysfakcji daje współpraca z innymi firmami rodzinnymi.

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości
9 września 2021

W pracy kancelarii pojawia się coraz więcej spraw związanych z dochodzeniem roszczeń z umów przedwstępnych. Dlatego też w niniejszym artykule przypominamy podstawowe, choć niezwykle istotne kwestie w zakresie formy umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości.

Kara za samowolę budowlaną
17 sierpnia 2021

W dniu 19 września 2020 r. weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, która wprowadziła między innymi ważną zmianę w przepisach karnych, a mianowicie uchyliła art. 90 ustawy Prawo budowlane, który przewidywał odpowiedzialność karną za samowolę budowlaną.

Modele zarządzania prostą spółką akcyjną
30 lipca 2021

1 lipca 2021 roku w polskim systemie prawnym pojawiła się nowa spółka kapitałowa – prosta spółka akcyjna.

1 2 3 26

Kontakt z ekspertem
×

Jeśli potrzebujesz wsparcia ekspertów, wypełnij poniższy formularz kontaktowy

Zobacz wszystkich ekspertów
pl   en