Poznań: + 48 61 22 23 997        Warszawa: + 48 22 506 52 42
Sommerrey & Partners Sommerrey & Partners
Zagrożenie epidemiologiczne w świetle prawa pracy – cz. I

Koronawirus. To hasło obiega od tygodni cały świat. Stojąc w obliczu zagrożenia epidemiologicznego rodzą się pytania o prawa i obowiązki pracodawców oraz pracowników. Jakie środki ostrożności powinien zapewnić pracodawca? Czy pracownik może odmówić przyjścia do pracy z powodu zagrożenia zarażeniem? Czy może odmówić podróży służbowej do miejsc, znajdujących się w obszarze podwyższonego ryzyka? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule!

12 marca 2020

Zagrożenie epidemiologiczne w świetle prawa pracy – cz. II

We wczorajszym artykule poświęciliśmy kilka słów w kwestii bezpieczeństwa i higieny w zakładzie pracy w dobie występującego zagrożenia epidemiologicznego. W tej części przedstawimy Państwu działania, które może podjąć pracodawca w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzenienia się wirusa, jak również szczególne uprawnienia przysługujące pracownikowi, znajdującego się w tych niecodziennych okolicznościach.

14 marca 2020

Czego frankowicz może żądać od Banku?

Po początkowym szturmie frankowiczów na Sądy, przyszedł czas pewnego rodzaju „zawieszenia broni”. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób skomponować treść pozwu – co powinno się w nim znaleźć, na co zwrócić uwagę, o czym nie zapomnieć, aż wreszcie z jakimi konsekwencjami musimy się liczyć, formułując określone żądania. W niniejszym artykule pragniemy przybliżyć kwestie roszczeń frankowiczów wobec banków.

15 grudnia 2019

Ugoda czy wyrok sądu, czyli jakie są podatkowe skutki zakończenia umowy kredytu we frankach szwajcarskich
8 lipca 2024

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt we frankach szwajcarskich, muszą zadecydować, czy od kredytu chcą się uwolnić dzięki zaproponowanej przez bank ugodzie, czy też na skutek wyroku sądu cywilnego. Decyzje te podejmują w oparciu o prognozy skutków ekonomicznych każdego z możliwych rozwiązań. Poza porównaniem możliwych konsekwencji ugody w zestawieniu ze skutkami wyroku sądowego, warto przy podejmowaniu decyzji wziąć pod uwagę możliwe skutk

Problematyka wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i pielęgniarzy – czy roszczenia wobec pracodawcy są uzasadnione?
29 maja 2024

W Polsce zawód pielęgniarki jest zawodem regulowanym, przy czym poszczególne akty prawne traktują o innych aspektach wykonywania zawodu.

Przełomowa Uchwała Sądu Najwyższego: Większościowy wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym
28 marca 2024

Sprawa, na podstawie której SN wydał Uchwałę III UZP 8/23 dotyczyła spółki z o.o. z dwoma wspólnikami, z których jeden miał w niej 99 % udziałów. Zgodnie z literalnym brzmieniem ww. przepisu, wspólnicy takiej spółki nie powinni podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, gdyż składkę opłacać winien jedynie wspólnik działający jednoosobowo.

Zmiany dla przedsiębiorców prowadzących działalność lombardową
21 marca 2024

Z dniem 7 stycznia 2024 roku weszła w życie głośna ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 r. o konsumenckiej pożyczce lombardowej (dalej zwana Ustawą). Ustawodawca tym aktem prawnym zrewolucjonizował działalność lombardową, de facto wymuszając na przedsiębiorcach zmianę modelu biznesowego. Jak się również wydaje, nieuchronnym skutkiem wprowadzonych regulacji niemal na pewno będzie wzrost kosztów działalności lombardowej.

Czy nowa poznańska uchwała krajobrazowa zmieni oblicze miasta? Co dalej z twoją reklamą? Kto zapłaci za zmiany?
23 lutego 2024

W dniu 11 lipca 2023 r. Rada Miasta Poznań podjęła uchwałę w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń na terenie Poznania. 

Czy zgłoszenie do 31 stycznia to ostatnia szansa na estoński CIT w tym roku?
30 stycznia 2024

W dniu 31 stycznia 2024 roku upływa termin, do którego należy zgłosić urzędowi skarbowemu wybór opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT) począwszy od dnia 1 stycznia 2024 roku. Upływ tego terminu nie musi jednak oznaczać zaprzepaszczenia szansy na taką formę opodatkowania. W niektórych przypadkach pośpieszne wybranie ryczałtu byłoby wręcz wysoce niewskazane.

Obowiązkowy KSeF jednak nie w lipcu 2024
19 stycznia 2024

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur (KSeF) miał wejść w życie z dniem 1 lipca 2024 roku. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Minister Finansów Andrzej Domański poinformował jednak, że obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie wejdzie w życie zgodnie z planowanym terminem. Nowy termin jego wejścia w życie nie jest jeszcze znany.

Nowe wymagania BHP na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe
29 listopada 2023

Z dniem 17 listopada 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej wprowadzające nowe wymagania BHP na stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Dla wielu pracodawców nowe regulacje wiązać się więc będą z koniecznością zakupu dodatkowego wyposażenia, a także koniecznością zaktualizowania dokumentacji dotyczącej pracy zdalnej.

Ułatwienia w odrzucaniu spadku przez małoletnich
24 października 2023

Dzięki nowelizacji wchodzącej w życie z dniem 15 listopada 2023 r. rodzice znacznie łatwiej odrzucą niechciany spadek w imieniu swoich małoletnich dzieci.

Wprowadzenie do procesu cywilnego rozpraw zdalnych na stałe
8 września 2023

Wprowadzenie do procesu cywilnego rozpraw zdalnych na stałe

1 2 3 30

Kontakt z ekspertem
×

Jeśli potrzebujesz wsparcia ekspertów, wypełnij poniższy formularz kontaktowy

Zobacz wszystkich ekspertów
pl   en