Poznań: + 48 61 22 23 997        Warszawa: + 48 22 506 52 42
Sommerrey & Partners Sommerrey & Partners
Zagrożenie epidemiologiczne w świetle prawa pracy – cz. I

Koronawirus. To hasło obiega od tygodni cały świat. Stojąc w obliczu zagrożenia epidemiologicznego rodzą się pytania o prawa i obowiązki pracodawców oraz pracowników. Jakie środki ostrożności powinien zapewnić pracodawca? Czy pracownik może odmówić przyjścia do pracy z powodu zagrożenia zarażeniem? Czy może odmówić podróży służbowej do miejsc, znajdujących się w obszarze podwyższonego ryzyka? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule!

12 marca 2020

Zagrożenie epidemiologiczne w świetle prawa pracy – cz. II

We wczorajszym artykule poświęciliśmy kilka słów w kwestii bezpieczeństwa i higieny w zakładzie pracy w dobie występującego zagrożenia epidemiologicznego. W tej części przedstawimy Państwu działania, które może podjąć pracodawca w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzenienia się wirusa, jak również szczególne uprawnienia przysługujące pracownikowi, znajdującego się w tych niecodziennych okolicznościach.

14 marca 2020

Czego frankowicz może żądać od Banku?

Po początkowym szturmie frankowiczów na Sądy, przyszedł czas pewnego rodzaju „zawieszenia broni”. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób skomponować treść pozwu – co powinno się w nim znaleźć, na co zwrócić uwagę, o czym nie zapomnieć, aż wreszcie z jakimi konsekwencjami musimy się liczyć, formułując określone żądania. W niniejszym artykule pragniemy przybliżyć kwestie roszczeń frankowiczów wobec banków.

15 grudnia 2019

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości
9 września 2021

W pracy kancelarii pojawia się coraz więcej spraw związanych z dochodzeniem roszczeń z umów przedwstępnych. Dlatego też w niniejszym artykule przypominamy podstawowe, choć niezwykle istotne kwestie w zakresie formy umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości.

Kara za samowolę budowlaną
17 sierpnia 2021

W dniu 19 września 2020 r. weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, która wprowadziła między innymi ważną zmianę w przepisach karnych, a mianowicie uchyliła art. 90 ustawy Prawo budowlane, który przewidywał odpowiedzialność karną za samowolę budowlaną.

Modele zarządzania prostą spółką akcyjną
30 lipca 2021

1 lipca 2021 roku w polskim systemie prawnym pojawiła się nowa spółka kapitałowa – prosta spółka akcyjna.

Zakres działania zarządcy sukcesyjnego
26 lipca 2021

Zarządca sukcesyjny to osoba, która zarządza przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy i zapewnia jego bieżące funkcjonowanie do czasu ostatecznego zakończenia postępowania spadkowego.

Jak zarejestrować spółkę prawa handlowego w systemie S24?
19 lipca 2021

E-doręczenia w procedurze cywilnej
6 lipca 2021

W sobotę weszła w życie ustawa z 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wprowadziła istotne zmiany w rozpoznawaniu spraw cywilnych, z których jedną z istotniejszych jest wprowadzenie doręczeń sądowych dla pełnomocników profesjonalnych przez Portal Informacyjny.

Jak pozwać bank w sprawie frankowej?
29 czerwca 2021

Kwestia kredytów „frankowych” stała się istotnym problemem społecznym, kiedy na początku 2015 roku frank szwajcarski znacząco umocnił się względem innych walut. Dzisiaj wiele tysięcy polskich gospodarstw domowych niesłusznie ponosi negatywne konsekwencje stosowania nieuczciwych praktyk przez banki oraz znaczącej zmiany kursu waluty franka szwajcarskiego.

Elektronizacja KRS już od 1 lipca 2021
28 czerwca 2021

Tylko do 30 czerwca 2021 r. wnioski w postępowaniu rejestrowym w rejestrze przedsiębiorców KRS można składać w formie papierowej. Od 1 lipca 2021 r., co do zasady, akta rejestrowe będą prowadzone wyłącznie elektronicznie.

Jak założyć prostą spółkę akcyjną?
25 czerwca 2021

Już 1 lipca 2021 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, które rozszerzą dotychczasowy katalog spółek kapitałowych o nową formę prawną – prostą spółkę akcyjną.

TSUE po raz kolejny o sprawach frankowych
21 czerwca 2021

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał kolejne orzeczenia w sprawie kredytów frankowych. Orzeczenia te dotyczą spraw francuskich kredytobiorców, którzy pozwali BNP Paribas Personal Finance.

1 2 3 25

Kontakt z ekspertem
×

Jeśli potrzebujesz wsparcia ekspertów, wypełnij poniższy formularz kontaktowy

Zobacz wszystkich ekspertów
pl   en