Przedsiębiorco! Jeśli w ostatnim czasie wysłałeś zgłoszenie o rejestrację znaku towarowego do Urzędu Patentowego prawdopodobnie wkrótce otrzymasz fakturę za jego publikację w prywatnej bazie danych.
Uwaga na nienależne opłaty urzędowe
Liczba podmiotów zajmujących się odpłatnym umieszczaniem informacji o znakach towarowych w prywatnych bazach danych stale rośnie. Są to najczęściej podmioty z siedzibą w Wielkiej Brytanii, Luxemburgu, Republice Czeskiej ale także w Polsce. Ich działalność polega na rozsyłaniu faktur, których oprawa graficzna i styl do złudzenia przypominają dokumenty wystawiane przez urzędy patentowe – najczęściej OHIM w Hiszpanii, WIPO w Szwajcarii lub Urząd Patentowy RP.
Wskazana działalność to oszustwo polegające na podszywaniu się pod dokumenty urzędowe oraz wyłudzaniu pieniędzy. I to często niemałych. Kwoty jakie znajdują się na opisywanych fakturach wynoszą od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Uiszczenie opłaty nie przynosi nam jednak praktycznie żadnych korzyści. Informacja o znaku towarowym zostanie umieszczona w prywatnej bazie danych, co w żaden sposób nie wpływa na jego ochronę, w szczególności nie chroni nas przed potencjalnymi naruszeniami dokonanymi przez osoby trzecie.
Opłaty przed urzędami patentowymi
Warto podkreślić, że urzędy patentowe nigdy nie wystawiają faktur i rachunków, nie korzystają także z podmiotów trzecich przy pobieraniu opłat.
Opłaty urzędowe za zgłoszenie znaku towarowego do ochrony wnosi się na podstawie postanowień lub zawiadomień wydawanych przez Urząd Patentowy do którego wystąpiliśmy o ochronę. W przypadku opłaty za przedłużenie ochrony (po 10 latach od zgłoszenia) Urzędy nie przypominają i nie wzywają do jej wniesienia. Należy samodzielnie kontrolować zbliżający się termin oraz wysokość opłat lub też powierzyć zarządzanie znakiem towarowym kancelarii patentowej lub prawnej.
Sprawdź zanim zapłacisz!
W razie wątpliwości warto zawsze skonsultować otrzymany dokument z podmiotami profesjonalnie zajmującymi się zarządzaniem własnością intelektualną – kancelariami patentowymi lub prawnymi.
Na stronach urzędów patentowych znajdują się także komunikaty dotyczące nieuczciwych praktyk związanych z wyłudzaniem opłat. Lista przykładowych fałszywych faktur, dostępna jest na stronie internetowej prowadzonej przez Światową Organizację Własności Intelektualnej. Również na stronie Urzędu Patentowego RP znajdziemy komunikat o fakturach wprowadzających w błąd, a także listę przykładowych dokumentów.