Poznań: + 48 61 22 23 997        Warszawa: + 48 22 506 52 42
Sommerrey & Partners Sommerrey & Partners
   Powrót do wszystkich artykułów

Od 1 stycznia 2020 roku wpłata podatku PIT, CIT i VAT po nowemu!

Konieczność przyporządkowywania różnych numerów kont bankowych, odpowiadających danemu rodzajowi podatku, odchodzi do lamusa. To za sprawą tzw. mikrorachunku podatkowego, który zostanie uruchomiony od 1 stycznia 2020 roku. Wprowadzenie tego instrumentu do obiegu prawnego ma na celu usprawnienie mechanizmu rozliczania opłat oraz ograniczenie marginesu błędu przy dokonywaniu wpłaty podatku PIT, CIT i VAT. Czym jest mikrorachunek podatkowy i kto znalazł się w grupie objętej obowiązkiem jego posiadania? Zapraszamy do lektury!

31 grudnia 2019

Co to jest i skąd go brać?

Mikrorachunek podatkowy to indywidualnie generowane konto podatkowe, za pomocą którego każdy podatnik, zarówno przedsiębiorca, jak i osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, będzie mógł dokonywać płatności podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz podatku od towarów i usług (VAT) tylko na jeden rachunek bankowy, a nie jak dotychczas na osobne konta bankowe Urzędu Skarbowego wydzielone dla podatku PIT, CIT i VAT!

Swój indywidualny numer będziesz mógł sprawdzić przy użyciu generatora dostępnego przez 24/7 na stronie www.podatki.gov.pl. Wystarczy, że wprowadzisz swój nr PESEL, jeśli jesteś osobą fizyczną i nie prowadzisz działalności gospodarczej lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT, bądź nr NIP, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT. Usługa nic nie kosztuje, a dodatkowo jest bardzo wygodna, bowiem cały proces generacji Twojego własnego mikrorachunku podatkowego zajmie Ci dosłownie sekundę. Innym sposobem na zdobycie indywidualnego numeru podatkowego jest udanie się do dowolnego urzędu skarbowego, w którym analogicznie jak przy pierwszym wariancie będziesz musiał podać swój PESEL lub NIP.

Uzyskany w ten sposób indywidualny numer podatkowy będzie przynależał do określonej osoby lub firmy, dzięki któremu będziesz mógł realizować zobowiązania podatkowe za pomocą jednego rachunku, który pozostanie taki sam bez względu na to, czy zmienisz nazwisko, adres zamieszkania, czy prowadzoną przez siebie działalność.

Zmiany nie dotykają natomiast sfery dotyczącej zwrotu nadpłat i podatków. Oznacza to, że zwrot z tytułu podatków dochodowych PIT lub CIT oraz podatku od towarów i usług VAT niezmiennie będzie spływał na rachunek bankowy wskazany w CEIDG-1, NIP8 albo na rachunek VAT z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.

Z jakich elementów będzie składać się Twój mikrorachunek?

W skład indywidualnego rachunku podatkowego wchodzić będzie m.in. suma kontrolna, numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku oraz identyfikator podatkowy. Tym samym, w zależności od tego, którym numerem się posłużysz, w sekwencji znaków po literze Y odszukasz swój własny nr PESEL, lub NIP. W końcowym rozrachunku, nasz indywidualny rachunek podatkowy będzie liczył łącznie 26 znaków.

Co zyskasz?

Przede wszystkim czas. Zmiany sprawiają, że rozliczanie się z Urzędem Skarbowym stanie się dużo dogodniejsze. Twoim zadaniem będzie pozyskanie indywidualnego konta podatkowego drogą elektroniczną albo bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym. W trakcie dokonywania płatności wskażesz jedynie w tytule przelewu, który podatek podlega uregulowaniu – PIT, CIT, czy VAT.

Musisz pamiętać, że w wyniku utworzenia mikrorachunku podatkowego uiszczenie podatku PIT, CIT i VAT po 31 grudnia 2019 roku na jeden z osobno działających obecnie rachunków bankowych Urzędu Skarbowego spowoduje, że fiskus nie zarejestruje wpłaty podatku, co w dalszej perspektywie może implikować powstanie zaległości podatkowych i obowiązek zapłaty odsetek.



Może Cię zainteresować również:
Kara za samowolę budowlaną
Mieszane formy prowadzenia dokumentacji pracowniczej
Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych – co nowego w spółce akcyjnej?

Kontakt z ekspertem
×

Jeśli potrzebujesz wsparcia ekspertów, wypełnij poniższy formularz kontaktowy

Zobacz wszystkich ekspertów
pl   en