Poznań: + 48 61 22 23 997        Warszawa: + 48 22 506 52 42
Sommerrey & Partners Sommerrey & Partners
   Powrót do wszystkich artykułów

Tarcza antykryzysowa – nowe obostrzenia i zapowiedzi dodatkowego wsparcia

W środę, 4 listopada 2020 r., odbyła się konferencja Premiera, na której zapowiedziane zostały nowe obostrzenia, które mają obowiązywać już od soboty 7 listopada.

6 listopada 2020

W środę, 4 listopada 2020 r., odbyła się konferencja Premiera, na której zapowiedziane zostały nowe obostrzenia, które mają obowiązywać już od soboty 7 listopada.

W związku z drastycznie wzrastającą liczbą zakażonych koronawirusem, rząd zdecydował o objęciu nauczaniem zdalnym wszystkich uczniów szkół podstawowych (a więc również uczniów klas najmłodszych, 1-3), jak również o przedłużeniu nauki zdalnej w szkołach podstawowych o kolejne 3 tygodnie, tj. do 29 listopada 2020 r. Jednocześnie zapowiedziane zostało wsparcie finansowe dla nauczycieli w postaci bonu o wartości 500 zł na pokrycie kosztów zakupu akcesoriów, niezbędnych do prowadzenia zajęć zdalnych.

Poza szkołami zamknięte zostaną również placówki kultury – muzea, teatry, kina oraz galerie. W galeriach handlowych otwarte pozostaną wyłącznie drogerie, apteki oraz sklepy spożywcze. Pozostałe punkty będą musiały zostać zamknięte. Dodatkowo w sklepach wprowadzony zostanie limit osób na metr kwadratowy. Obostrzenia dotkną także branżę hotelarską – korzystanie z jej usług będzie zarezerwowane wyłącznie dla osób odbywających podróż służbową.

W związku z wprowadzanymi sukcesywnie restrykcjami, których negatywny wpływ odczuwany jest przez coraz liczniejszą grupę przedsiębiorców, do mediów zaczęły przedostawać się pierwsze informacje na temat kolejnych form pomocy w celu niwelowania negatywnych skutków ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Podobnie jak w przypadku pierwszego „lockdownu”, główne źródło wsparcia ma stanowić pomoc z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Wiodącym pomysłem jest dofinansowanie stałych kosztów działalności dla przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw do wysokości 70% kosztów niepokrytych przychodami, pod warunkiem spadku przychodów przedsiębiorstwa minimum o 30%. Należy jednak zastrzec, że to dofinansowanie ma być przeznaczone dla przedsiębiorców z konkretnych branż.

Innego rodzaju pomocą ma być całkowite umorzenie subwencji, otrzymanej w ramach Tarczy Finansowej przez przedsiębiorców, objętych restrykcjami sanitarnymi. Warunkiem w tym wypadku ma być spadek przychodów w okresie marzec 2020 r. – marzec 2021 r. przynajmniej o 30%. Jeżeli chodzi o największych przedsiębiorców, program Tarczy Finansowej ma zostać w stosunku do nich przedłużony do końca marca 2021 r. Dodatkowo usprawniona ma zostać procedura uzyskania subwencji.

Powrócić mają także rozwiązania znane z Tarcz Antykryzysowych, przewidziane dla pracodawców, w tym w szczególności dofinansowanie kosztów zatrudnienia, możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy, jak również zwolnienia ze składek ZUS oraz świadczenie postojowe.

Dodatkowymi rozwiązaniami mają być pożyczki długoterminowe z możliwością dopłat na pokrycie rat przez okres 6 lat, a także dofinansowanie zmiany zakresu prowadzonej działalności, które będzie można otrzymać z Powiatowego Urzędu Pracy. Dla przedsiębiorców najbardziej dotkniętych skutkami pandemii, opracowana została polityka drugiej szansy, zakładająca dofinansowanie kosztów związanych z procesem restrukturyzacji.

Nowy pakiet pomocowy ma opiewać na kwotę 10 mld zł i ma być finansowany głównie ze środków PFR. Należy pamiętać, że powyższe rozwiązania stanowią na dzień dzisiejszy wyłącznie założenia i wstępne propozycje, które mogą ulec jeszcze wielu zmianom. Warto jednak na bieżąco śledzić prace nad nową Tarczą Antykryzysową, by być świadomym, o jakiego rodzaju wsparcie i w jakiej wysokości można się ubiegać.

O wszelkich aktualnościach będziemy Państwa informowali na bieżąco na naszym blogu.

fot. Krystian Maj/KPRM (ilustracyjne)



Może Cię zainteresować również:
Zmiany KRS w zakresie zgłaszania sprawozdań finansowych
Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego w okresie od wygaśnięcia stosunku najmu do uprawomocnienia się wyroku eksmisyjnego
Sankcje prawne za niezłożenie sprawozdania finansowego spółki w sądzie rejestrowym

Kontakt z ekspertem
×

Jeśli potrzebujesz wsparcia ekspertów, wypełnij poniższy formularz kontaktowy

Zobacz wszystkich ekspertów
pl   en