Tarcza antykryzysowa – rząd otworzył nad przedsiębiorcami i pracownikami parasol ochronny!

18 marca 2020

W dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie Rady Gabinetowej, na którym Prezydent wraz z premierem i innymi ministrami poszczególnych resortów uzgodnił warunki funkcjonowania pakietu pomocowego dla przedsiębiorców (tzw. „tarcza antykryzysowa”). Rządowe przedsięwzięcie, skądinąd oszacowane na kwotę bagatela 212 mld. zł, ma służyć zniwelowaniu ujemnych skutków dla sytuacji gospodarczej kraju, wywołanych pandemią koronawirusa. Co zakłada tzw. „tarcza antykryzysowa”? O tym w poniższym artykule.

Pięciofilarowy pakiet osłonowy – filar I

Wprowadzany do porządku prawnego pakiet osłonowy dzieli się na pięć filarów. Pierwszy filar związany jest z zapewnieniem bezpieczeństwa pracownikom i ich ochroną przed utratą pracy. Jak wskazał premier na konferencji prasowej zorganizowanej tuż po zakończeniu posiedzenia Rady Gabinetowej: „Dla przedsiębiorców, który spełnią kryteria, państwo będzie mogło pokrywać 40 proc. wysokości wynagrodzenia do wysokości wynagrodzenia średniego w gospodarce krajowego. Osoby samozatrudnione, czy prowadzące działalność gospodarczą, też otrzymają pewnie bufor. Takim osobom będziemy mogli wypłacić środki do 80 proc. minimalnego wynagrodzenia”.

Ponadto, pierwszy filar ma obejmować m.in. dofinansowanie elastycznego zatrudnienia, przesunięcie płatności za media, wakacje kredytowe, jak również ochronę konsumentów i pożyczkobiorców. W dodatku, w przypadku podjęcia decyzji o przedłużeniu zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków, zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 roku życia zostanie przedłużony o kolejne 2 tygodnie.

Filar II

Adresatami drugiego filaru są już stricte przedsiębiorcy. Zgodnie z założeniami rządu, ma on obejmować finansowanie instytucji rozwoju Grupy PFR (Polski Fundusz Rozwoju) – gwarancje, kredyty, ubezpieczenia, dopłaty. Ponadto, drugi filar przewiduje rozwiązania dla firm transportowych poprzez możliwość przejęcia płatności rat leasingowych przez Agencję Rozwoju Przemysłu, możliwość udzielenia mikropożyczek dla przedsiębiorców w wysokości do 5 tys. zł, odroczenie płatności składek ZUS (po złożeniu wniosku i jego odpowiednim uzasadnieniu – do pobrania na stronie internetowej ZUS-u pod tym linkiem, a następnie rozłożenie ich na raty, aby zapobiec konieczności zapłaty wszystkich składek jednorazowo po upływie 3 miesięcy od momentu odroczenia płatności, czy też wprowadzenie ustawy antylichwiarskiej, przeciwdziałającej drastycznej podwyżce cen, która miała miejsce po wybuchu epidemii.

Co zakładają trzy pozostałe filary?

Filar trzeci został stworzony z myślą o ochronie zdrowia. Kwotę 7.5 mld. zł rząd chce przeznaczyć na dofinansowanie infrastruktury medycznej, w tym modernizację sprzętu i szpitali, rozwój infolinii pacjenta, czy cyfryzację systemu opieki zdrowotnej.

Filar czwarty służy wzmocnieniu systemu finansowego poprzez zapewnienie bezpieczeństwa dla środków depozytowych i lokat.

Ostatni z filarów wiąże się z inwestycjami publicznymi. W tym celu rząd powołuje specjalny fundusz wynoszący ok. 30 mld. zł, który ma być poświęcony na cyfryzację, ochronę środowiska, drogi publiczne, transformację energetyczną oraz ogólnie ujętą infrastrukturę całego państwa.

Szczegółów na temat pakietu osłonowego dowiemy się jednak dopiero po opracowaniu projektów ustaw, które jak zapowiedział Prezydent, mają być gotowe jeszcze w tym tygodniu. Przytoczone powyżej propozycje stanowią jedynie ogólny zarys, który w sposób okrojony został przedstawiony na dzisiejszej konferencji, zwołanej zaraz po zakończeniu posiedzenia Rady Gabinetowej. W związku z powyższym, na naszym blogu będziemy na bieżąco informować i omawiać poszczególne rozwiązania zawarte w pakiecie osłonowym, kiedy tylko zostanie opublikowana treść jego projektu.

Przedawnienie roszczenia o naprawienie szkody wyrządzonej naruszeniem autorskich praw majątkowych
Europejski kodeks łączności elektronicznej – rewolucja czy ewolucja komunikacji elektronicznej?
Konwersja wierzytelności przysługującej wspólnikowi na kapitał w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.