Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur (KSeF) miał wejść w życie z dniem 1 lipca 2024 roku. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Minister Finansów Andrzej Domański poinformował jednak, że obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie wejdzie w życie zgodnie z planowanym terminem. Nowy termin jego wejścia w życie nie jest jeszcze znany.
KSeF to teleinformatyczny system umożliwiający wystawianie i otrzymywanie faktur drogą elektroniczną przez podatników podatku od towarów i usług. System ten uruchomiono w 2022 roku, jako nowe rewolucyjne rozwiązanie w polskim systemie podatkowym. Obecnie jest on dobrowolny, jednak od 1 lipca 2024 roku wystawianie faktur w KSeF miało stać się obowiązkowe dla podatników podatku VAT zarejestrowanych w Polsce, w tym także dla zarejestrowanych do VAT firm zagranicznych. Od 1 stycznia 2025 roku wystawianie faktur w KSeF miało stać się zaś obowiązkowe również dla podatników stosujących zwolnienie podmiotowe oraz wykonujących czynności wyłącznie zwolnione przedmiotowo z VAT.
Prace nad KSeF były jednym z priorytetów Ministerstwa Finansów, a kierownictwo resortu jeszcze pod koniec 2023 roku wykluczało możliwość przesunięcia momentu wejścia zmian w życie. Z informacji, które przekazał dziś Minister Finansów wynika jednak, iż już w trakcie wstępnych analiz w systemie wykryto krytyczne błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie KSeF w 2024 roku. Ujawniono problemy techniczne dotyczące kodu, funkcjonalności oraz wydajności systemu, które w konsekwencji mogłyby doprowadzić do paraliżu i zagrożenia stabilności obrotu gospodarczego.Kompleksowa weryfikacja funkcjonalności KSeF ma zostać przeprowadzona w drodze zewnętrznego audytu, na którego wykonie ogłoszony zostanie przetarg. Dodatkowo, Minister zapowiedział również intensyfikację konsultacji dotyczących systemu z przedsiębiorcami.
Nowa data wejścia w życie KSeF nie jest jeszcze znana, zgodnie z zapowiedziami ministerstwa, mają o niej zadecydować wyniki przeprowadzonego audytu.
Autorzy artykułu: Alicja Ejchart