Zagrożenie związane z rozprzestrzeniającą się chorobą COVID-19, doprowadziło do konieczności zamknięcia lub ograniczenia działalności wielu zakładów pracy. Dzisiejszy wpis poświęcamy prawom pracodawców i pracowników w tych niecodziennych okolicznościach.
Czy w przypadku zamknięcia lub ograniczenia w funkcjonowaniu zakładu pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia?
- Tak, pracownikowi pozostającemu w gotowości do świadczenia pracy przysługuje prawo do wynagrodzenia. Co do zasady wynagrodzenie powinno zostać wypłacone w pełnej wysokości. Zamknięcie lub ograniczenie funkcjonowania zakładu pracy traktować należy jako przestój, którego negatywne skutki obciążają pracodawcę, mimo że nie ponosi on za nie winy. Pracownik musi jednak być przygotowanym na niezwłoczne przystąpienie do wykonywania pracy w przypadku wezwania ze strony pracodawcy. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia, albo umowy o dzieło. Rząd planuje udzielić takim osobom wsparcia w formie tzw. świadczenia przestojowego. O ostatecznych decyzjach w tym zakresie będziemy Państwa informowali na bieżąco.
Czy pracodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania urlopu?
- Takie uprawnienie przysługuje pracodawcy wyłącznie w dwóch przypadkach: w zakresie urlopu zaległego, którego pracownik nie wykorzystał w latach poprzednich, oraz w okresie wypowiedzenia. Wystąpienie zagrożenia epidemiologicznego nie może stanowić podstawy do zobligowania pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego, którym pracownik może rozporządzać według własnego uznania. Uprawnienia pracodawcy ograniczają się w tym zakresie wyłącznie do przedstawienia pracownikowi terminu na skorzystanie z urlopu, którego pracownik nie musi zaakceptować.
Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop bezpłatny?
- Nie, urlop bezpłatny udzielany jest przez pracodawcę wyłącznie na wniosek pracownika. Pracodawca nie jest uprawniony do tego, aby pozbawić pracownika możliwości świadczenia pracy i uzyskiwania z tego tytułu wynagrodzenia. Warunkiem udzielenia urlopu bezpłatnego jest złożenie przez pracownika pisemnego wniosku.
Czy pracownikowi może być powierzona praca zdalna?
- Tak jak informowaliśmy Państwa we wcześniejszym wpisie, w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej. Decyzja pracodawcy może być umotywowana wyłącznie działaniami prewencyjnymi i nie wymaga uzasadnienia. Warunkiem jest to, aby powierzona praca nie wykraczała poza zakres zawodowych obowiązków pracownika.
Może Cię zainteresować również: