Poznań: + 48 61 22 23 997        Warszawa: + 48 22 506 52 42
Sommerrey & Partners Sommerrey & Partners
   Powrót do wszystkich artykułów

Założenie działalności gospodarczej na terenie Niemiec

Założenie działalności gospodarczej na terenie Niemiec jest tematem godnym uwagi, z punktu widzenia polskich przedsiębiorców. Jednak już na etapie rejestrowania działalności czy w trakcie jej prowadzenia, napotykają różnego rodzaju trudności. Przyczyną jest złożoność wymogów formalno-prawnych, które należy spełnić, aby móc legalnie podjąć działalność gospodarczą u naszych zachodnich sąsiadów.

20 stycznia 2015

Założenie działalności gospodarczej na terenie Republiki Federalnej Niemiec jest tematem godnym uwagi, z punktu widzenia polskich przedsiębiorców. Wciąż chętnie zakładają oni działalność gospodarczą u naszych zachodnich sąsiadów, a wachlarz świadczonych przez nich usług jest z roku na rok coraz bogatszy. Jednak w znaczącej większości przypadków, czy to już na etapie rejestrowania działalności czy w trakcie jej prowadzenia, napotykają różnego rodzaju trudności. Przyczyną jest złożoność wymogów formalno-prawnych, które należy spełnić, aby móc legalnie podjąć działalność gospodarczą u naszych zachodnich sąsiadów.

Jakie są najpopularniejsze formy prowadzenia działalności za naszą zachodnią granicą?

Formy prowadzenia działalności

Najczęściej wybieranymi formami prowadzenia działalności gospodarczej na rynku niemieckim jest jednoosobowa działalność na własny rachunek lub działalność w formie samodzielnego oddziału polskiej spółki, inaczej zwanego filią.

Filia

Utworzonego oddziału nie należy jednak traktować, jako samodzielnego przedsiębiorstwa, a tym bardziej jako tzw. spółki-córki. Jest to atrakcyjna forma organizacyjna dla podmiotów, które dopiero zaczynają wkraczać na rynek niemiecki i chcą zbadać panujące na nim warunki, a przede wszystkim zobaczyć jak funkcjonuje konkurencja. Przy takim rozwiązaniu, organizacyjnie i funkcjonalnie oddział jest wyodrębniony, może nawet zawierać własne umowy. Trzeba jednak pamiętać, że dodpowiada w pełnym zakresie ppodmiot, który utworzył dany oddział.

Jednoosobowa działalność

Założenie działalności gospodarczej na terenie Niemiec na własny rachunek, w formie jednoosobowej jest przeznaczone przede wszystkim dla osób, które lubią działać w pojedynkę, a na dodatek nie są zainteresowane działaniem na dużą skalę. Dla początkujących przedsiębiorców jest to prosta pod względem organizacyjnym i formalno-prawnym opcja, która przy sprzyjającej koniunkturze gospodarki może zostać przekształcona w każdą spółkę prawa niemieckiego.

Działalność prowadzoną osobiście firmuje się własnym imieniem i nazwiskiem, a po uzyskaniu wpisu do rejestru zostaje się tzw. „engetragener Kaufman”, w skrócie e.K lub e.Kfr.. Zaletą tej formy działalności, jest przede wszystkim brak wymaganego kapitału początkowego. Oznacza to, że właściwie każdy, kto tylko ma pomysł na biznes i odwagę zaistnieć na rynku niemieckim, może taką działalność założyć, bo formalności z tym związane, nie są zbyt skomplikowane.

Natomiast, gdy jednak zabraknie nam szczęścia i interes nam się nie powiedzie, trzeba liczyć się z tym, że przed wierzycielami będziemy odpowiadać osobiście, całym swym majątkiem. Zakładając działalność w opisanej formie, należy mieć na uwadze ryzyko, jakie niesie za sobą jednoosobowa forma działalności, ale jak mawiał H. Jackson Brown: „sukces w biznesie jest jak jazda na rowerze, albo jedziesz naprzód, albo upadasz”.

Jeżeli tematyka związana z polsko-niemiecką współpracą gospodarczą jest dla Ciebie interesująca, zapraszam na naszego partnerskiego bloga. Dowiesz się z niego między innymi jak krok po kroku założyć spółkę z o.o. w Niemczech.

Sprawdź: www.plde.biz



Może Cię zainteresować również:
Naruszenie majątkowych praw autorskich – zmiany w kwestii odszkodowań
Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych – co warto wiedzieć?
Zmiany w ustawie o ochronie danych osobowych

Kontakt z ekspertem
×

Jeśli potrzebujesz wsparcia ekspertów, wypełnij poniższy formularz kontaktowy

Zobacz wszystkich ekspertów
pl   en