Poznań: + 48 61 22 23 997        Warszawa: + 48 22 506 52 42
Sommerrey & Partners Sommerrey & Partners
   Powrót do wszystkich artykułów

Bezkosztowe odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej

W związku z gwałtowanym rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa wiele osób zastanawia się nad zrezygnowaniem z wykupionej w biurze podróży wycieczki. O możliwości bezkosztowego odstąpienia od umowy rozstrzyga art. 47 ust. 4 ustawy o imprezach turystycznych. Więcej na ten temat w naszym artykule.

24 marca 2020

W związku z gwałtowanym rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa wiele osób zastanawia się nad zrezygnowaniem z wykupionej w biurze podróży wycieczki. O możliwości bezkosztowego odstąpienia od umowy rozstrzyga art. 47 ust. 4 ustawy o imprezach turystycznych. Podróżny może odstąpić od umowy przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, nie uiszczając z tego tytułu opłaty,
w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego.

Dyrektywa turystyczna w katalogu zdarzeń kwalifikowanych jako nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności wymienia m.in. znaczące zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, takie jak wybuch epidemii poważnej choroby w docelowym miejscu podróży.

Podróżny, odstępując od umowy może żądać wyłącznie zwrotu dokonanych wpłat, bez odszkodowania lub zadośćuczynienie w tym zakresie. Zwrot powinien nastąpić w ciągu 14 dni od rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej.

Warto wskazać, iż zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Rozwoju, samo stwierdzenie w miejscu docelowym podróży przypadków zarażenia koronawirusem nie stanowi podstawy do bezkosztowego odstąpienia od umowy. Inaczej niż w przypadku odnotowania zarażenia koronawirusem
i jednoczesnego odwołania z tego powodu lotu, jeśli przewóz ten stanowi istotny element imprezy turystycznej. Analogicznie możliwość bezkosztowego odstąpienia od umowy występuje w sytuacji, gdy podstawowym elementem imprezy turystycznej jest udział w odwołanym z powodu koronawirusa wydarzeniu kulturalnym lub imprezie sportowej.Może Cię zainteresować również:
Ważna data dla beneficjentów Tarczy Finansowej
Zmiany w prawie pracy – kontrola trzeźwości pracowników
Prosta Spółka Akcyjna – rewolucja czy ewolucja w prawie spółek?

Kontakt z ekspertem
×

Jeśli potrzebujesz wsparcia ekspertów, wypełnij poniższy formularz kontaktowy

Zobacz wszystkich ekspertów
pl   en