Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące sporządzania dokumentacji podatkowej transakcji dokonywanych w roku podatkowym pomiędzy podmiotami powiązanymi. Nowe przepisy rozszerzają i doprecyzowują obowiązki podatników w tym zakresie. Co istotne, u podatników posiadających rok podatkowy zgodny z rokiem kalendarzowym, dokumentacja podatkowa za rok 2017 musi zostać sporządzona do 31 marca 2018 r.
Zgodnie z ogólną zasadą, podmioty powiązane przy ustalaniu cen we wzajemnych transakcjach powinny ustalić takie warunki, jakie w porównywalnych transakcjach ustaliłyby podmioty od siebie niezależne. Kryteria, których spełnienie przez podatnika powoduje powstanie po jego stronie obowiązku przygotowania dokumentacji podatkowej takich transakcji, wynikają z przepisów ustaw o podatku dochodowym.
Podmioty zobowiązane do sporządzenia dokumentacji podatkowej
Od 1 stycznia 2017 r. obowiązek dokumentacyjny uzależniony jest przede wszystkim od wysokości przychodów i kosztów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, wygenerowanych przez podatnika w poprzednim roku obrotowym oraz od przekroczenia progów wartości transakcji jednego rodzaju, które ustalane są w zależności od wysokości przychodów.
Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej transakcji dotyczy w szczególności podatników, których przychody lub koszty ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 2.000.000 euro:
- dokonujących w roku podatkowym transakcji z podmiotami powiązanymi, mających istotny wpływ na wysokość ich dochodu (straty), lub
- ujmujących w roku podatkowym w księgach rachunkowych inne zdarzenia, których warunki zostały ustalone (lub narzucone) z podmiotami powiązanymi, mające istotny wpływ na wysokość ich dochodu (straty).
Za transakcje lub inne zdarzenia mające istotny wpływ na wysokość dochodu (straty) takich podatników uznaje się transakcje lub inne zdarzenia jednego rodzaju, których łączna wartość przekracza w roku podatkowym równowartość 50.000 euro, z tym że w przypadku podatników, których przychody w roku poprzedzającym rok podatkowy przekroczyły równowartość:
- 2.000.000 euro, lecz nie więcej niż równowartość 20.000.000 euro – za takie transakcje lub inne zdarzenia uznaje się te, których wartość przekracza w roku podatkowym kwotę stanowiącą równowartość kwoty 50.000 euro powiększoną o 5.000 euro za każdy 1.000.000 euro przychodu powyżej 2.000.000 euro;
- 20.000.000 euro, lecz nie więcej niż równowartość 100.000 000.euro – za takie transakcje lub inne zdarzenia uznaje się te, których wartość przekracza w roku podatkowym kwotę stanowiącą równowartość kwoty 140.000 euro powiększoną o 45.000 euro za każde 10.000 000 euro przychodu powyżej 20.000.000 euro;
- 100.000.000 euro – za takie transakcje lub inne zdarzenia uznaje się te, których wartość w roku podatkowym przekracza kwotę stanowiącą równowartość kwoty 500.000 euro.
Za transakcje mające istotny wpływ na wysokość dochodu (straty) podatnika uznaje się również zawartą w roku podatkowym:
- umowę spółki niebędącej osobą prawną, w której łączna wartość wniesionych przez wspólników wkładów przekracza równowartość 50.000 euro lub
- umowę wspólnego przedsięwzięcia lub inną umowę o podobnym charakterze, w której wartość wspólnie realizowanego przedsięwzięcia określona w umowie, a w przypadku braku określenia w umowie tej wartości, przewidywana na dzień zawarcia umowy, przekracza równowartość 50.000 euro.
Zakres obowiązku dokumentacyjnego
Nowe przepisy wprowadziły obowiązek sporządzania :
- podstawowej dokumentacji krajowej (local file) – mającej na celu przedstawienie przez krajowy podmiot powiązany szczegółowych informacji dotyczących transakcji lub innych zdarzeń ujętych w księgach rachunkowych, zachodzących pomiędzy nim a innymi podmiotami powiązanymi,
- rozszerzonej dokumentacji krajowej (master file) – obejmującej wszystkie elementy podstawowej dokumentacji krajowej, a ponadto informacje o grupie podmiotów powiązanych, w skład której wchodzi podatnik.
Termin sporządzenia dokumentacji
Podstawową dokumentację krajową (Local file) podatnik zobowiązany jest sporządzić nie później niż do dnia upływu terminu określonego dla złożenia rocznego zeznania podatkowego, czyli do końca trzeciego miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego. W przypadku podatników posiadających rok podatkowy zgodny z rokiem kalendarzowym, dokumentacja podatkowa za poprzedni rok powinna więc zostać sporządzona do 31 marca roku następnego.
Rozszerzona dokumentacja krajowa (Master file) sporządzana i dołączana jest do krajowej dokumentacji podatkowej (Local file) w terminie do dnia złożenia zeznania podatkowego przez podmiot sporządzający dokumentację o grupie podmiotów powiązanych.
Dokumentację podatkową należy przedłożyć na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej w terminie 7 dni od dnia doręczenia podatnikowi takiego żądania.
Niezależnie od powyższego, podatnicy zobowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej, są również zobowiązani do składania urzędom skarbowym, bez wezwania organów, oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji. Takie oświadczenie należy złożyć do dnia upływu terminu określonego dla złożenia rocznego zeznania podatkowego, przy czym dla wszystkich osób fizycznych oznacza to stały termin – do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, za który dokumentacja ma zostać sporządzona, w przeciwieństwie do osób prawnych, które mogą ustalić swój rok podatkowy odmiennie od kalendarzowego.
Dodatkowe informacje dotyczące obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej znajdą Państwo w raporcie podatkowym dostępnym tutaj
Pobierz raport dotyczący zmian w podatkach w 2018 roku