Przy rozliczeniu subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju jedną z okoliczności mających wpływ na wysokość jej umorzenia jest utrzymanie zatrudnienia. W przypadku mikro przedsiębiorców utrzymanie zatrudnienia może skutkować umorzeniem, aż 50 % wysokości przyznanej subwencji, natomiast w przypadku MŚP utrzymanie zatrudnienia skutkować może umorzeniem 25 % wysokości przyznanej subwencji.
Zgodnie z dokumentem – Regulamin ubiegania się o udział w programie rządowym „Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm” – cześć subwencji ulega umorzeniu, jeżeli Beneficjent utrzyma średnią liczbę pracowników w okresie 12 pełnych miesięcy kalendarzowych w stosunku do stanu zatrudnienia na koniec miesiąca poprzedzającego datę złożenia wniosku.
Tym samym nie chodzi o utrzymanie tych samych pracowników przez okres 12 miesięcy, a jedynie utrzymanie średniorocznie takiego samego poziomu zatrudnienia (tej samej liczby „etatów”). W konsekwencji mogą zachodzić rotacje wśród zatrudnionych osób jak również zmianie mogą ulec podstawy zatrudnienia (zmiana umowy o pracę na umowy cywilnoprawne i odwrotnie). Dodatkowo w celu zachowania średniorocznego zatrudnienia trzeba zwracać uwagę, by zatrudnić nowych pracowników w miejsce tych, z którymi rozwiązała się umowa.
Ponadto należy wskazać, że regulamin w zakresie „okresu 12 pełnych miesięcy kalendarzowych” nie został najlepiej sformułowany. Postanowienie nie zostało jasno sformułowane, dopiero przedstawiony w Regulaminie wykres wyjaśnia jak ten okres należy rozumieć. Liczy się 12 pełnych miesięcy od końca miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku czyli, jeżeli wniosek został złożony w maju 2020 to 12 pełnych miesięcy upływa z końcem kwietnia 2021 r.
Przy obliczaniu stanu zatrudnienia w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku oraz przy rozliczaniu subwencji zgodnie z instrukcjami PFR obowiązują następujące zasady:
- „Pracownikiem jest: (i) osoba zatrudniona na podstawie stosunku pracy (zgłoszona do ZUS z kodami ubezpieczenia: 0110, 0111, 0125, 0126, 0120) oraz (ii) osoba współpracująca z pracodawcą, niezależnie od formy prawnej (w szczególności na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umowy zlecenia), zgłoszona do ubezpieczeń społecznych na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o subwencję.
- Przy wyliczaniu stanu zatrudnienia na potrzeby ustalenia wysokości subwencji dla mikrofirmy oraz umorzenia subwencji dla mikrofirmy/MŚP należy brać pod uwagę osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy zgłoszone do ubezpieczeń społecznych z kodami ubezpieczenia: 0110, 0111, 0125, 0126, 0120 (w przeliczeniu na pełne etaty) oraz osoby współpracujące z pracodawcą zgłoszone do ubezpieczeń społecznych z kodami: 0411, 0417, 0426, 0428, 0200, 2241, 2242, 0511, 0545. Należy uwzględniać również osoby przebywające na urlopie macierzyńskim, ojcowskim, rodzicielskim, wychowawczym (kody: 1240, 1211).
- W przypadku ułamkowych etatów osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy należy zsumować ułamkowe części etatów. Wynik sumowania nie musi być liczbą całkowitą (czyli może wynieść np. 1,75 etatu).
- Każda osoba współpracująca z pracodawcą traktowana jest jak jeden etat (niezależnie np. od liczby godzinna umowie zlecenia).
- Każda osoba na urlopie macierzyńskim, ojcowskim, rodzicielskim, wychowawczym traktowana jest jak jeden etat (dotyczy to również osób, które przed tymi urlopami były zatrudnione na część etatu).
- UWAGA: Wypełniając formularz na stronie banku, należy całkowitą liczbę pracowników zaokrąglać w zawsze w górę, np. zatrudniając na etat 3,2 pracownika, należy wpisać cyfrę 4.”