Poznań: + 48 61 22 23 997        Warszawa: + 48 22 506 52 42
Sommerrey & Partners Sommerrey & Partners

Oferta

Zespół Kancelarii tworzą specjaliści z różnych dziedzin prawa, zajmujący się odpowiednio różnymi aspektami działalności naszych Klientów. Dzięki ich wysokiej specjalizacji udało nam się stworzyć bardzo wydajnie działające interdyscyplinarne zespoły, które dzięki odpowiedniej współpracy potrafią szybko i skutecznie dostarczać naszym Klientom odpowiednie rozwiązania i produkty.

Szczegółowy opis obszarów, którymi się zajmujemy, znajdą Państwo poniżej.

Sukcesja przedsiębiorstw

Sukcesja przedsiębiorstw wymaga szczegółowego zaplanowania i rzetelnego przeprowadzenia. Jest to proces długotrwały, czasem nawet wieloletni. Z uwagi na naszą specjalizację w zakresie obsługi firm rodzinnych, wiele czasu poświęcamy tej tematyce. Kadra wykwalifikowanych specjalistów zapewnia płynne przeprowadzenie procesu przekazania przedsiębiorstwa następcom. W procesie sukcesji najważniejsze jest przygotowanie fundamentów prawnych i wybór rozwiązania najbardziej dopasowanego pod względem strategii firmy i sytuacji rodzinnej właścicieli.

Planowanie i doradztwo w toku sukcesji

Sukcesja musi być dobrze zaplanowana i to odpowiednio wcześniej. Co do tego nie ma wątpliwości. Zbyt późno podejmowany proces planowania sukcesji jest problemem wielu firm rodzinnych. Jest to procedura skomplikowana i długotrwała. W trakcie realizacji planu trzeba brać pod uwagę, iż mogą pojawić się niespodziewane wydarzenia. Jesteśmy w stanie zapewnić stałe wsparcie w toku sukcesji, aby plan został wdrożony należycie, płynnie i skutecznie. Przedsiębiorca zyskuje spokój o przyszłość swojej firmy, potomków i majątku. Także w przypadku, kiedy właściciel nie ma bliskich, którym chciałby przekazać swoją działalność, mamy wypracowane rozwiązania zapewniające ciągłość biznesu.

Zabezpieczenie majątku pod względem prawa spadkowego i korporacyjnego

Przedsiębiorcy często są tak przywiązani do swojego biznesu, że chcą nim kierować tak długo, jak tylko będą w stanie. W tym przypadku ważne jest, aby zabezpieczyć majątek – zarówno osobisty, jak i majątek przedsiębiorstwa – na wypadek śmierci. Możemy w tym pomóc. Eksperci od prawa spadkowego i korporacyjnego przygotują wszelkie niezbędne formalności. Zaproponują także rozwiązania ułatwiające i usprawniające przeprowadzenie sukcesji – także pod kątem podatkowym.

Planowanie aktywności po przeprowadzeniu sukcesji

Przedsiębiorca jest człowiekiem czynu. Dlatego tak ważne jest zaplanowanie jego aktywności po przekazaniu przedsiębiorstwa młodszemu pokoleniu. Nasi specjaliści doradzą zarówno seniorowi, jak i sukcesorowi rozwiązania aktywizujące. Przykładowo – senior może wspierać swoich następców jako doradca lub konsultant w kluczowych sprawach przedsiębiorstwa. Dzięki temu, będzie mógł nadal uczestniczyć w działalności i życiu firmy, a jednocześnie następcy będą mieli dużą autonomię w prowadzeniu spraw. Możliwości jest wiele, a my dobierzemy najlepsze pod względem konkretnych firm.

 

Zobacz też naszą publikację dotyczącą sukcesji w firmach rodzinnych: Publikacja

 

Poniżej zamieszczamy film podsumowujący panel dyskusyjny dotyczący sukcesji firm rodzinnych, który zorganizowaliśmy podczas VIII Forum Gospodarczego Metropolii Poznań.


Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie to zapraszamy serdecznie do kontaktu:

+48 61 22 23 997

kancelaria@sp-legal.pl

Nasi eksperci

Hubert Sommerrey
radca prawny / mediator sądowy / partner zarządzający

+48 61 225 48 70

Kontakt z ekspertem
×

Jeśli potrzebujesz wsparcia ekspertów, wypełnij poniższy formularz kontaktowy

Zobacz wszystkich ekspertów
pl   en