Pisaliśmy już, że z dniem 1 stycznia 2021 roku, weszła w życie nowa ustawa – prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 2019). Przedmiotowa ustawa spowodowała wprowadzenie do polskiego ustawodawstwa szeregu zmian oraz nowych rozwiązań prawnych, które częściowo zostały omówione tutaj. W niniejszym artykule przedstawione zostały między innymi nowe obowiązki zamawiających oraz wymogi odnośnie treści umów zawieranych z wybranym wykonawcą.
Nowe obowiązki
Nowa ustawa nakłada również na zamawiających od stycznia 2021 roku przed rozpoczęciem postępowania o wartościach powyżej progów unijnych obowiązek przygotowania analizy potrzeb i wymagań, na którą będzie składało się: badanie możliwości zaspokojenia i zidentyfikowania potrzeb z wykorzystaniem zasobów własnych zamawiającego jak i rozeznanie rynku w aspekcie alternatywnych środków zaspokojenia zidentyfikowanych potrzeb oraz możliwych wariantów realizacji zamówienia, chyba że jest to wyłącznie jedyna możliwość wykonania zamówienia – wtedy jednak należy tę okoliczność wskazać.
Całkowitym novum wprowadzonym ustawą z dnia 11 września 2019 roku jest ograniczenie prawa zamawiającego do zmiany treści ogłoszenia oraz SIWZ, poprzez wprowadzenie zasady, że jeżeli zmiany te istotnie zmienią charakter zamówienia, a w szczególności jego zakres, to obowiązkiem zamawiającego będzie unieważnienie postępowania.
Nadto, z dniem 1 stycznia 2021 roku nałożono na zamawiających obowiązek niezwłocznego udostępniania ofert złożonych w postępowaniu, co ma prowadzić do większej jawności dokumentów złożonych w postępowaniu. Przekazanie ofert wraz z załącznikami powinno nastąpić maksymalnie w terminie trzech dni od otwarcia. W drodze wyjątku od zasady jawności wykonawcy przysługuje prawo do ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa, jednakże, aby z niego skorzystać wykonawca musi wyraźnie zidentyfikować informacje jako tajemnicę przedsiębiorstwa i przy złożeniu oferty wykazać uzasadnienie dla ochrony owych informacji.
Ustawa zmodyfikowała również katalog przesłanek do odrzucenia oferty, wskazując, że podlegają odrzuceniu oferty, które:
- zostały złożone po wyznaczonym terminie,
- zostały złożone bez odbycia wizji lokalnej albo bez sprawdzenia dokumentów niezbędnych do realizacji zamówienia dostępnych na miejscu u zamawiającego, jeżeli zamawiający uzależnił złożenie oferty od spełnienia tych wymogów,
- nie zawierają pisemnej zgody wykonawcy na wybór jego oferty po upływie terminu związania,
- zostały sporządzone lub przekazane niezgodnie z wymaganiami technicznymi oraz organizacyjnymi przy użyciu środków komunikacji elektronicznej określonych przez zamawiającego,
- zostały złożone przez wykonawców podlegających wykluczeniu lub wykonawców, którzy nie wykazali spełnienia warunków udziału bądź nie złożyli wymaganych dokumentów (dotychczas była to podstawa wykluczenia wykonawcy).
Nowa umowa
Nowe przepisy, jak nigdy wcześniej ingerują w treść umowy dotyczącej zamówienia publicznego. Zawierają między innymi katalog klauzul abuzywnych (m.in. co do zasady zakaz naliczania kar umownych za opóźnienie czy zachowania wykonawcy niezwiązane bezpośrednio lub pośrednio z prawidłowym wykonaniem umowy), ale też takich postanowień, które obligatoryjnie muszą znaleźć się w każdej umowie (np. określenie łącznej maksymalnej wysokości kar umownych), a także – w umowach na roboty budowlane zawartych na okres dłuższy niż 12 miesięcy – obowiązek waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy.
Stosowanie nowej ustawy PZP
Zgodnie z art. 90 ust.1 przepisów wprowadzających ustawę – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2020) do postępowań o udzielenie zamówienia wszczętych i niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2021 r. stosuje się przepisy dotychczasowe tj. ustawę prawo zamówień publicznych z 2004 roku, to samo tyczy się zgodnie z art. 91 ww. ustawy, umów w sprawie zamówienia publicznego oraz umów ramowych. Natomiast przepisy nowe stosuje się do postepowań wszczętych po 1 stycznia 2021 roku.
***
W powyższym artykule zostały ogólnie omówione jedyne wybrane zagadnienia wprowadzone nową ustawą o zamówieniach publicznych, jednakże w celu dogłębnego zapoznania się z tematem zapraszam Państwa do zapoznania się z rządową stroną Urzędu Zamówień Publicznych: https://www.uzp.gov.pl/nowe-pzp/nowe-pzp-w-pytaniach-i-odpowiedziach, gdzie w zakładce „Nowe PZP w pytaniach i odpowiedziach” znajdziecie Państwo szczegółowe odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie nowej ustawy.