Poznań: + 48 61 22 23 997        Warszawa: + 48 22 506 52 42
Sommerrey & Partners Sommerrey & Partners
   Powrót do wszystkich artykułów

Światowy Dzień Własności Intelektualnej

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Własności Intelektualnej. Jest to święto ustanowione przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO) - jedną z 16 organizacji wyspecjalizowanych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

26 kwietnia 2022

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Własności Intelektualnej. Jest to święto ustanowione przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO) – jedną z 16 organizacji wyspecjalizowanych Organizacji Narodów Zjednoczonych. WIPO zajmuje się koordynacją i tworzeniem regulacji dotyczących systemu ochrony własności intelektualnej, a także świadczeniem pomocy prawnej i technologicznej. Organizacja zrzesza aktualnie 193 państwa, w tym Polskę od 1975 r.

Światowy Dzień Własności Intelektualnej obchodzony jest corocznie 26 kwietnia – od 2001 roku. Ma on upamiętniać wejście w życie konwencji, na mocy której została utworzona Światowa Organizacja Własności Intelektualnej. Konwencja została podpisana w Sztokholmie w 1967 r. i weszła w życie właśnie 26 kwietnia 1970 r. WIPO ma swoją siedzibę w Genewie.

Światowy Dzień Własności Intelektualnej został ustanowiony po to, aby informować społeczeństwo o tych aspektach ochrony własności intelektualnej, które mają wpływ na codzienne życie (jak na przykład wykorzystanie patentów czy znaków towarowych w nabywanych na co dzień produktach i usługach). Istotne jest także uświadomienie społeczeństwu obowiązujących regulacji z zakresu prawa własności intelektualnej oraz zachęcanie do poszanowania tego prawa.

Tegoroczna edycja Światowego Dnia Własności Intelektualnej koncentruje się na własności intelektualnej tkwiącej w innowacyjnych rozwiązaniach wprowadzanych na rynek przez młodych ludzi – naukowców, twórców start-upów, młodych przedsiębiorców. Celem jest pokazanie, w jaki sposób młodzi wynalazcy i przedsiębiorcy mogą wykorzystywać prawa własności intelektualnej do osiągania swoich celów, generowania zysków, tworzenia miejsc pracy, rozwiązywania problemów oraz wspierania rozwoju społecznego i gospodarczego.

Urząd Patentowy RP wspólnie z Ukraińskim Instytutem Własności Intelektualnej, nawiązując do tematyki wskazanej wyżej tematyki WIPO, organizuje konferencję pt. „Grasz w ochronę? Własność Intelektualna w świecie gier”. Podczas konferencji poruszone zostaną takie tematy jak prawa autorskie do postaci bohatera, znak towarowy dla nazwy i logotypu gry, wzór przemysłowy interfejsu graficznego użytkownika, patent na nowe rozwiązanie techniczne w grze. Okazuje się bowiem, że własność intelektualna łączy się z grami video na wiele sposobów, a odpowiednia strategia ochrony może być istotnym czynnikiem sukcesu rynkowego gry.

W Kancelarii Sommerrey & Partners wiemy, że to właśnie własność intelektualna niejednokrotnie stanowi najcenniejszy składnik majątkowy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Co więcej, odpowiednie zarządzanie własnością intelektualną może przynieść wiele korzyści – w tym także podatkowych. Warto wiedzieć jak skutecznie chronić i zarządzać wartościami niematerialnymi swojego przedsiębiorstwa, dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.



Może Cię zainteresować również:
Podatek od czynności cywilnoprawnych – stawka sankcyjna
Projekt nowelizacji procesu dochodzenia roszczeń w postępowaniu elektronicznym
Nieważność czy odfrankowienie umowy – które rozwiązanie jest korzystniejsze dla kredytobiorców

Kontakt z ekspertem
×

Jeśli potrzebujesz wsparcia ekspertów, wypełnij poniższy formularz kontaktowy

Zobacz wszystkich ekspertów
pl   en